Kwestie związane z obowiązkiem płatności swoistego „podatku” za posiadanie odbiorników telewizyjnych lub radiowych zostały uregulowane w Ustawie z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. W wyniku różnych, często błędnych, informacji pojawiających się w internecie wiele osób zaprzestało płacenia abonamentu.
Zgodnie z Ustawą o opłatach abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Co istotne jest to opłata za używanie odbiornika i płacenia abonamentu za telewizję cyfrową czy też kablową nie zwalnia z obowiązku płacenia tego abonamentu.
Wiele osób zaprzestała płacenia abonamentu nie wyre3jestrowując odbiorników, co w chwili obecnej najczęściej powoduje odebranie wezwania do zapłaty za
abonament za ostatnie 5 lat wstecz. Warto pamiętać, iż nawet, jeżeli jesteśmy osobą wymienioną w ustawie, jako zwolniona z płacenia abonamentu to fakt ten należy bezwzględnie zgłosić w właściwym urzędzie pocztowym.
Zgodnie, bowiem z ustawą zwolnienia przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529) oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania z tych zwolnień i przedstawiono dokumenty potwierdzające uprawnienie do tych zwolnień.
Jedyną, więc możliwością wyjścia z sytuacji gdy otrzymamy wezwanie do zapłaty abonamentu jest najczęściej złożenie wniosku o zwolnienie, umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w płatności abonamentu radiowo-telewizyjnego do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Powiązane wzory i pliki pdf do pobrania