Strona Główna • Sprawy cywilne • Wniosek o ograniczenie rozprawy do rozpoznania zagadnienia wstępnego
Wniosek o ograniczenie rozprawy do rozpoznania zagadnienia wstępnego
Autor:
Prawnik
Zgodnie z art. 220 Kodeksu postępowania cywilnego sąd może ograniczyć rozprawę do poszczególnych zarzutów lub zagadnień wstępnych. Decyzja sądu o ograniczeniu rozprawy do rozpoznania poszczególnych zarzutów lub zagadnień wstępnych może zapaść w formie niezaskarżalnego postanowienia wpisanego do protokołu rozprawy. Jest ona fakultatywna, a jej podjęcie powinno być uzasadnione względami celowości i ekonomii procesowej. Ograniczenie rozprawy jest zasadne wówczas, gdy uwzględnienie podniesionego przez pozwanego zarzutu formalnego lub merytorycznego bądź rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego czyniłoby zbędnym prowadzenie postępowania w ogóle, na określonym jego etapie bądź przed danym sądem.
Jeżeli pozwany wnosił o ograniczenia rozprawy na podstawie art. 220 k.p.c., lecz sąd nie widzi do tego podstaw, to powinien wniosek oddalić niezaskarżalnym postanowieniem. Nawet gdyby decyzja sądu była błędna i prowadziła do prowadzenia zbędnego postępowania dowodowego co do meritum sprawy, to nie można na tym oprzeć zarzutu apelacji, skoro wada ta nie może mieć wpływu na wynik sprawy. Jednak takie działanie sądu prowadzi do przewlekłości postępowania i może być podstawą wniesienia skargi.
Wniosek o ograniczenie rozprawy do rozpoznania zagadnienia wstępnego powinien spełniać wymogi pisma procesowego w tym w szczególności wskazywać zagadnienie wstępne do rozstrzygnięcia oraz uzasadnienie tego wniosku.